Najnowsze artykuły

Kostka brukowa do ogrodu letniego: Świetny...

Kostka brukowa jest wykorzystywana w budownictwie od zarania dziejów. Obecnie są one wykorzystywane do projektowania przestrzeni zewnętrznych. Nowoczesne...

Czytaj Więcej

Aspidistra erecta - roślina żelazna odporna na wszelkie warunki

Czy jest możliwe wyhodowanie rośliny, która wytrzyma suche powietrze i ciemne pomieszczenia? Tak!!! To aspidistra, piękna, niewymagająca roślina o głęboko zielonych, skórzastych liściach. Dowiedzmy się więcej o aspidistrze, zwanej też królową ciemnych parapetów.

Spis treści
  1. Aspidistra exalted a.k.a. "Iron Leaves"
  2. Aspidistra - Roślina na balkon i do domu.
  3. Aspidistra wyniosła z jej rzadkimi odmianami
  4. Jak pielęgnować i uprawiać aspidistrę
    1. Temperatura i położenie
    2. Mój sekret? Czyszczenie liści ozdobnych
    3. Nawożenie i podlewanie
    4. Podłoże i przesadzanie
    5. Przesadzanie i właściwy pojemnik
    6. Przycinanie i rozmnażanie
  5. Uprawa aspidistry: Szkodniki i choroby
  6. Podsumowanie

Aspidistra została okrzyknięta a.k.a. "żelaznymi liśćmi"

Aspidistra jest w stanie wybaczyć wiele. Jest znana jako "Żelazne Liście", ponieważ może tolerować prawie każde środowisko i każde miejsce w domu. Może rosnąć w każdym cieniu i toleruje przeciągi, zmienne temperatury i ogólne zaniedbanie. Jak wiadomo, Aspidistra (Aspidistra Elatior) może urosnąć do wysokości nawet 50 centymetrów, jeśli jest odpowiednio pielęgnowana. W złych warunkach nie urośnie do tak dużych rozmiarów. A jej wzrost, choć stały, będzie ograniczony. Nadszedł czas, aby zaprezentowała swoją sylwetkę. ?

Podłużne, smukłe liście są najbardziej ozdobne z aspiditry. Przypominają kształtem i fakturą liście lilii. Jednak liście aspiditry są większe i bardziej twarde niż liście lilii. Aspidistra elatior, jest rośliną kłączową i długowieczną, może wytworzyć do 5 nowych liści rocznie, jeśli jest w dobrej kondycji.

Ciekawostka! Rośliny Aspidistra są dość drogie. Mogą kosztować około 100 zł, ponieważ wyrośnięcie liści zajmuje im trochę czasu. Hodowcy muszą poświęcić więcej czasu, aby uzyskać rośliny, które nadają się do sprzedaży. Nadal można znaleźć 2-3 liściaste okazy w różnych grupach sprzedażowych, ale są one zwykle znacznie tańsze.
Roślina ta była bardzo popularna w XIX wieku.

Aspidistra - roślina na balkon, do domu i biura

Aspidistra to odporna roślina, która sprawdzi się we wszystkich mieszkaniach, jasnych lub ciemnych, z oknami wychodzącymi na północ. Aspidistra jest również popularnym wyborem w biurach. Nie wymaga wiele uwagi, może stać w oderwaniu od okna i toleruje nawet rzadkie podlewanie.

Aspidistra latem najlepiej czuje się na balkonie lub innej otwartej przestrzeni, a zimą w nieco chłodniejszym pomieszczeniu. Od 13 do 21 stopni to idealna temperatura dla wzrostu aspidistry. Ze względu na swoją odporność, roślina ta może być również stosowana w pomieszczeniach ogrzewanych zimą przez centralne ogrzewanie.

 Wskazówka autorstwa Zazen! ???? Przed dokonaniem zakupu upewnij się, że roślina jest błyszcząca i nieuszkodzona. Jeśli roślina ma żółte końcówki lub inne niepokojące oznaki, może to świadczyć o tym, że jest nadmiernie podlewana. Aspidistra jest na to bardzo wrażliwa. 

Aspidistra wysoka i jej wiele odmian

Choć Aspidistra nigdy nie doczekała się zbyt wielu odmian, może zachwycić nawet najbardziej wymagających kolekcjonerów dwiema. Są to:

  1. Aspidistra Elatior 'Variegata ' - odmiana cętkowana, o takich samych zielonych, podłużnych i błyszczących liściach jak klasyczna aspidistra, ale z żółtymi paskami. Odmiana ta wymaga więcej światła i mniejszych dawek nawozu, ponieważ przy nadmiernym nawożeniu traci swój charakterystyczny wzór liści.
  2. Aspidistra Elatior "Milky Way" - Jest to odmiana aspidistry z wieloma białawymi plamkami na liściach. Jest to odmiana Milky Way i wywołuje wielkie WOW!
This post is on Instagram A

Zakłady Sakanova "SUTOAJI", (@ndarienovario), shared this post

Sekrety uprawy i pielęgnacji aspidistry

Aspidistra jest rzadką rośliną doniczkową, której niewiele może zaszkodzić, z wyjątkiem nadmiernego podlewania w ciemnym i zimnym miejscu. Cechuje ją również niezwykła trwałość i łatwość pielęgnacji. Będzie stanowiła uroczy dodatek do naszych domów, jeśli będzie odpowiednio uprawiana. Poznajcie moje sekrety uprawy aspidistry.

Ciekawość się zazielenia!???? Aspidistra to piękny kwiat! Kwiaty aspidistry można przeoczyć, ponieważ są tak subtelne. Warto zwrócić uwagę na kwiaty latem, bo wtedy przypada czas ich kwitnienia. 
Kwiaty z wyniosłymi aspidystrami

Temperatura i stanowisko

Wiemy, że aspidistra dobrze radzi sobie w miejscach, gdzie panują temperatury w granicach 13-21 stopni Celsjusza. Może być również uprawiana w temperaturach od 7 stopni do 29 stopni. Jest również odporna na wahania temperatur, a także przeciągi, małą dostępność światła. Aspidistra pochodzi z cienistych lasów Chin i Japonii, więc może tolerować miejsce z dala od okna. Moja aspidistra stoi nie dalej niż dwa metry od zachodniego okna. Ale, może właśnie dlatego? Dobrze się rozwija i ma silne korzenie. W jaśniejszym otoczeniu wyglądałaby jeszcze piękniej. ?

Aspidistra pnąca się w naturze w cienistych lasach Chin i Japonii

Mój sekret? Czyszczenie liści ozdobnych

Ze względu na swoje piękne, głęboko zielone liście, Aspidistra jest ozdobna. Ważne jest, aby utrzymać je w czystości. liście aspidistry należy co dwa tygodnie przecierać wilgotną szmatką i kilkoma kroplami olejku cytrynowego lub roztworu z olejkiem neem. Po takim zabiegu Twoja skóra będzie lśnić błyskotliwie!

Nie jesteś pewna jak zrobić roztwór z olejków neem? Mój przepis znajdziesz w poście "Olejek neem - najlepsza biologiczna metoda zwalczania szkodników". Jak go stosować? ".

Uwaga Zieloni!!! Aspidistra nie toleruje sztucznych środków nabłyszczających. Wystarczy, że wypije letnią, z kilkoma kroplami soku z cytryny lub samą wodę. Pamiętaj, aby rozcieńczyć olej neem przed użyciem. Sam olej może spowodować kruchość liści, jeśli zostanie użyty samodzielnie. 

Nawożenie i podlewanie

Jeśli uprawiasz aspidistrę w jasnych miejscach, zadbaj o to, by latem ziemia była wilgotna. Należy jednak unikać nadmiernego podlewania. Pomiędzy podlewaniem warto przesuszyć rośliny, które są oddalone od okna. Aspidistra nie lubi nadmiernego podlewania, które powoduje żółknięcie końcówek liści. Jeśli nie jesteś pewien, czy nadszedł czas na podlewanie, odczekaj od 1 do 2 dni. Zima: Ogranicz podlewanie, ale nie dopuść do całkowitego wyschnięcia podłoża.

Latem nawozić aspidistrę powoli, mniej więcej co dwa tygodnie. Należy przestrzegać zaleceń producenta nawozu. Informacje na temat dawkowania znajdują się w instrukcji. Zbyt duża ilość nawozu może spowodować śmierć rośliny. Aspidistra może być nawożona nawozem do roślin zielonych.

Nawożenie powinno być wykonywane z ostrożnością! ???? Odmiany o jasnych liściach: Aspidistra, elatior ("Variegata") lub Aspidistra, elatior ("Milky Way") nie nawozić. Odmiany te stracą swój kolor, jeśli będą nadmiernie nawożone. Nawet klasyczna aspidistra wyniosła, która jest jednobarwną odmianą o zielonych liściach, może być całkowicie pominięta w nawożeniu zimą.

Podłoże i przesadzanie

Aspidistra nie wymaga częstego przesadzania, gdyż jest to gatunek lubiący ciasnotę. Wystarczy przesadzać ją co trzy lata na wiosnę. Zbyt duża bryła korzeniowa jest oznaką, że roślinę należy przesadzić. W takim przypadku korzenie Aspiditry zaczną wyłaniać się z otworu w doniczce.

Idealnym podłożem dla Aspidistry jest dobrze zdrenowana, lekka mieszanka, która pozwala korzeniom rosnąć swobodnie i minimalizuje szansę na zbytnie zmoczenie rośliny. Należy dodać "środki spulchniające", takie jak perlit, wermikulit i drobna glina ekspandowana. Możliwe jest także wymieszanie gleby z gliną i piaskiem.

Ja uprawiam aspidistrę używając mieszanki ziemi bez torfu i torfu. Jakiś czas temu przestałem używać torfu, ponieważ niszczył on naturalne torfowiska. ?

Możesz również tworzyć własne dodatki do mieszanki - więcej informacji znajdziesz w tym poście "Najlepsze podłoże dla naszej rośliny". Zachęcamy do eksperymentowania w tym zakresie!

Aspidistra hautea może być również z powodzeniem uprawiana latem na zewnątrz.

Przesadzanie i odpowiednia doniczka

Aspidistra jest jedną z tych roślin, które uwielbiają ciasne donice. Aby uniknąć pęknięcia doniczki, roślinę należy przesadzać co dwa-trzy lata. Usuwamy starą ziemię i umieszczamy roślinę w nowej, jasnej, przepuszczalnej mieszance.

Przez kilka dni nie podlewamy nowo przesadzonej aspidistry. Następnie umieszczamy ją w lekko zacienionym miejscu. Zachęci to roślinę do wniknięcia w nowe podłoże.

Przycinanie i rozmnażanie

Aspidistra nie wymaga przycinania. Ze względu na jej powolny wzrost, zalecam usuwanie liści tylko wtedy, gdy są uszkodzone lub nie są już atrakcyjne.

Aspidistra może być rozmnażana przez dzielenie starszych, silniej rosnących egzemplarzy. Najlepiej zrobić to wiosną (od marca do kwietnia), używając rąk lub wysterylizowanego narzędzia. Wybieramy części z co najmniej dwoma liśćmi. Po podzieleniu, nowe sadzonki umieszczamy w małych doniczkach. Zapewnij im jasne, lekko zacienione i ciepłe miejsce.

"Aspidistra z winem na stole" Francis Campbell Boileau Cadell (1883-1937).

Problemy w uprawie i prowadzeniu aspidistry - szkodniki i choroby

Podlewanie, zbyt duże nasłonecznienie i przesadzanie to najczęstsze problemy z aspidistrą. Roślina ta jest w stanie wytrzymać zarówno zmienne warunki, jak i ataki szkodników. Należy dbać o swoje piękne, zielone liście, aby były zdrowe i odporne na wszelkie ataki szkodników. ?

Oto niektóre z najczęstszych problemów.

  • Czy zauważyłeś żółtozielone plamy na liściach, które są pokryte delikatną pajęczyną? Te uszkodzenia są powodowane przez malutkie, niewidoczne, ruchliwe, zielonkawo-żółte lub pomarańczowo-czerwone pajączki. Więcej o nich dowiesz się na stronie "Sezon na przędziorki". Jak je rozpoznawać, zwalczać i zapobiegać? ".
  • Za takie uszkodzenia odpowiedzialne są wciornastki. Na liściach pojawia się wiele drobnych, srebrzysto-żółtych plamek. Wciornastki są trudne do zobaczenia bez lupy. Są ruchliwe, żółtobrązowe o smukłym ciele. Dowiedz się o nich więcej w artykule "Wciornastki. Jak je rozpoznać i zwalczać? ".
  • Liście, które słabo się rozwijają i powoli zamierają Zwróć uwagę na owady łuskowate u podstawy blaszki liściowej i na ogonkach liściowych. Są one nieco większe od przędziorków czy wciornastków i można je dostrzec gołym okiem. Są wielkości około 3 mm, mają spłaszczone tarczki i są koloru białego lub brązowego. Wciornastki można zwalczać za pomocą wacika nasączonego alkoholem metylowym. Jednak wacik powinien być użyty tylko raz.
  • Brązowe plamy na liściach aspidistry mogą być spowodowane przez krople wody (np. Po zraszaniu wystawić na ostre światło słoneczne. Aspidistra woli przebywać w miejscach zacienionych, więc najlepiej trzymać ją z dala od bezpośredniego światła słonecznego.
  • Podłużnie pękające liście aspidistry Jest to zwykle spowodowane zbyt intensywnym nawożeniem. Należy natychmiast zaprzestać nawożenia i wznowić je dopiero wtedy, gdy roślina znów zacznie rosnąć.
  • Zbyt duża ilość wody może powodować żółknięcie końcówek liści Aspidistry . Należy pamiętać, że rośliny w miejscach zacienionych wymagają mniej wody niż rośliny w miejscach słonecznych.

Podsumowanie

Aspidistra była popularną rośliną w XIX wieku. Jest to piękna, długowieczna roślina o głęboko zielonych liściach, która przy odpowiedniej pielęgnacji może urosnąć nawet do pół metra. Toleruje różne warunki, więc może być uprawiana prawie wszędzie w mieszkaniu, z wyjątkiem pomieszczeń z oknami i najbardziej nasłonecznionych parapetów. Dobrze będzie się rozwijać na północnym parapecie. Aspidistra to piękna i ciekawa roślina, którą powinni posiadać wszyscy miłośnicy roślin. Jest to również świetna roślina dla początkujących.

Chętnie usłyszymy od Ciebie, jeśli masz aspidistrę lub jakie są Twoje sekrety jej uprawy. Możesz również przesłać zdjęcie! ??? ?

Będzie mi miło, jeśli polubicie profile Zazielenia w mediach społecznościowych - są na Instagramie, oraz Facebooku. Tam znajdziecie więcej roślinnych inspiracji i nigdy nie przegapicie żadnego postu!

Jeśli chcesz wesprzeć rozwój bloga, kliknij w poniższy link, aby przekazać symboliczną kwotę. Pozwoli to na opłacenie domeny i utrzymanie serwerów w ruchu.

Będziemy wdzięczni za wsparcie. Niech będzie Zielono! Cześć: ??????? ?M.

Źródła inspiracji:
"Cudowna moc roślin", F. Bailey, wyd. Filo
"Kwiaty w domu", D. Metera, wyd. Prószyński i S-ka
"Rośliny ozdobne w mieszkaniu i na balkonie", I. Kiljańska, wyd. PWRiL
"Ilustrowana encyklopedia roślin", wydawnictwo Agora SA
"Kwiaty w moim domu", wydawca Hachette Polska