Najnowsze artykuły

Kostka brukowa do ogrodu letniego: Świetny...

Kostka brukowa jest wykorzystywana w budownictwie od zarania dziejów. Obecnie są one wykorzystywane do projektowania przestrzeni zewnętrznych. Nowoczesne...

Czytaj Więcej

Nasiona ziół - zakładamy ogródek ziołowy!

W wielu sklepach można obecnie kupić świeże zioła. Nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ nie wiemy skąd się wzięły, zanim trafiły do naszego koszyka. Uprawa ziół we własnym ogródku to jedyny sposób na zagwarantowanie jakości i satysfakcji. Jak założyć ogródek ziołowy? Jak wybrać nasiona ziół?

Posadziliśmy nasz pierwszy ogródek ziołowy

Nawet jeśli mamy małe podwórko, możemy założyć ogródek ziołowy. Eksperci ogrodnicy zalecają wybranie miejsca na zioła blisko domu. Świeże zioła są często używane w kuchni, więc ważne jest, aby mieć je pod ręką.

Świetnym pomysłem jest zapewnienie im miejsca, które dostaje dużo światła słonecznego. Większość ziół może być uprawiana w glebie ogrodowej, jednak należy wybrać glebę bogatą w składniki odżywcze i przepuszczalną, o umiarkowanie wilgotnym klimacie.

Przed posadzeniem ziół dobrze jest spulchnić glebę, przekopać i usunąć wszelkie chwasty.

Do zwalczania szkodników na niektórych ziołach można stosować opryski chemiczne, ale mogą one również zaszkodzić naszemu zdrowiu. Ogrodnicy z doświadczeniem zalecają stosowanie organicznych pestycydów, takich jak spray do czosnku. Sadzenie aksamitek wokół ogrodu ziołowego również pomoże utrzymać szkodniki z dala.

Zioła do posadzenia w ogrodzie

Powinieneś wybrać rośliny do swojego ogrodu ziołowego w oparciu o swoje osobiste upodobania. Posadź zioła, które lubisz i używasz regularnie. Niektóre zioła mogą być uprawiane na miejscu przez kilka lat, podczas gdy inne są tylko roczne.

Na przykład mięta, estragon (pamiętaj o zabezpieczeniu go na zimę), rumianek, tymianek, szczypiorek, rozmaryn i lubczyk to popularne zioła wieloletnie, które dobrze rozwijają się w polskich warunkach.

Majeranek, bazylia i koperek należą do ziół, które rosną corocznie.

Zioła należy sadzić w rzędach. Wystarczy, że będzie ich co najmniej kilka. Dzięki temu łatwiej będzie o nie dbać. Unikaj sadzenia ziół, które rosną powoli w pobliżu gatunków, które rosną szybko. Nie jest to zalecane, ponieważ zioła, które rosną szybciej, mogą obezwładnić inne gatunki.

Ważne jest, aby zapoznać się z warunkami uprawy ziół. Sprawdź, jak często trzeba podlewać, nawozić lub przycinać zioła.

Jak wybrać nasiona ziół?

Zioła możemy sadzić zarówno za pomocą sadzonek, jak i nasion. Sadzonki mogą być dobrym rozwiązaniem dla ogrodników, którym zależy na czasie. W tym przypadku wzrost rośliny nie będzie trwał wiele tygodni. Sadzonki mają tę wadę, że nie zawsze możemy sprawdzić, skąd pochodziły, zanim trafiły do naszego ogrodu. Mogły być opryskiwane lub nawożone niewłaściwymi nawozami. Zdarza się, że zawierają szkodniki.

Ważne jest, aby wybierać nasiona ziół od renomowanych polskich producentów. Opakowanie nasion nie może być uszkodzone. Musi być też dobrze opisane i posiadać datę ważności. Nasiona ziół nie powinny być przechowywane przez długi czas, ponieważ niektóre gatunki ziół tracą zdolność do kiełkowania.